ΑΘΗΝΑ
05:41
|
18.05.2024
Ο Πετρούνιας εξασφάλισε χρυσό μετάλλιο και συμμετοχή στους Ολυμπιακούς και ο Τανταλίδης χάλκινο μετάλλιο.
Το μοιράζομαι:
Το εκτυπώνω

Το άριστο πρόγραμμα που εκτέλεσε σήμερα το απόγευμα στους κρίκους στη Ντόχα του Κατάρ ο Έλληνας πρωταθλητής του εξασφάλισε εκπληκτική βαθμολογία (15.500), νέο χρυσό μετάλλιο και το εισιτήριο για τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας ήταν άψογος σε όλο το πρόγραμμα που εκτέλεσε. Δεν έκανε το παραμικρό λάθος και στο φινάλε «καρφώθηκε» στο έδαφος πανηγυρίζοντας με τον προπονητή του.

Τα λεπτά αγωνίας που κύλησαν μετατράπηκαν σε αγκαλιές με τους ανθρώπους της ελληνικής αποστολής όταν ανακοινώθηκε η βαθμολογία του, που ήταν 15.500.

Χωρίς να έχει το άγχος… στις πλάτες του, θα πάει στο Τόκιο για να διεκδικήσει το δεύτερο συνεχόμενο χρυσό σε Ολυμπιακούς Αγώνες, μετά από εκείνο στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο ντε Τζανέιρο.

Δεύτερος στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου ενόργανης γυμναστικής στη Ντόχα ήταν ο Βραζιλιάνος Αρτούρ Ζανέτι με 14.933 βαθμούς και τρίτος ο Ιρανός Μαχντί Αχμάντ Κοχάνι με 14.800 βαθμούς.

Το χάλκινο μετάλλιο του Τανταλίδη

Νωρίτερα, ο πρωταθλητής Αντώνης Τανταλίδης σημείωσε τη μεγαλύτερη διεθνή επιτυχία της καριέρας του, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό των ασκήσεων εδάφους.

Ο 24χρονος πρωταθλητής εκτέλεσε άψογα το πρόγραμμά του στον τελικό των ασκήσεων εδάφους και συγκέντρωσε 14,700 βαθμούς, ακολουθώντας στο βάθρο δύο αθλητές με πλήθος μεταλλίων στο αγώνισμα: Τον Ισραηλινό Αρτέμ Ντολγκοπιάτ (15,033 β.) και τον Ισπανό Ρέι Θαπάτα (14,933 β.).