ΑΘΗΝΑ
06:04
|
26.04.2024
Η νίκη της Κροατίας ήρθε στα πέναλτι με 4-2 ανοίγοντας το δρόμο για τα ημιτελικά του Μουντιάλ στο Κατάρ.
Το μοιράζομαι:
Το εκτυπώνω

Το Μουντιάλ των πιο απρόσμενων αποτελεσμάτων είναι σίγουρα το φετινό στο Κατάρ! Μετά την ανέλπιστη νίκη της Σαουδικής Αραβίας επί της Αργεντινής και του Μαρόκου επί της Ισπανίας, ήρθε απόψε να προστεθεί στη λίστα των πιο απρόσμενων σκορ η ήττα της Βραζιλίας από την Κροατία.

Μουντιάλ 2022 Live: Κροατία-Βραζιλία 0-0 (Α' ημίχρονο)

Ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια έληξε με ισοπαλία 1-1 με γκολ που έβαλε, από τη μεριά της Βραζιλίας ο Νεϊμάρ στο 105ο λεπτό και με γκολ που έβαλε από τη μεριά της Κροατίας, ο Μπρούνο Πέτκοβιτς στο 117ο λεπτό.

Η παράταση του αγώνα έκρινε το αποτέλεσμα στα πέναλτι.

Και εκεί έγινε το ανέλπιστο, για τους Κροάτες, θαύμα καθώς επικράτησαν στα πέναλτι με 4 – 2 σε βάρος των Βραζιλιάνων. Η απόκρουση του Κροάτη τερματοφύλακα, Ντόμινικ Λιβάκοβιτς, και το δοκάρι του Μαρκίνιος έστειλαν την παρέα του Λούκα Μόντριτς με 4-2 στα ημιτελικά του Μουντιάλ 2022.

Βραζιλία - Κροατία: Οι ενδεκάδες της αναμέτρησης (pics) - Sportsking.gr