Οι Les Bleus θα αντιμετωπίσουν την Ισπανία στις 9 Ιουλίου.
Ισπανία - Γερμανία
Το μοιράζομαι:
Το εκτυπώνω

Η Ισπανία προκρίθηκε στον ημιτελικό του EURO 2024, αφού νίκησε 2-1 την οικοδέσποινα Γερμανία στην παράταση την Παρασκευή.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να πετύχουν γκολ μετά το πρώτο ημίχρονο στην Stuttgart Arena.

Οι Ισπανοί έσπασαν το αδιέξοδο όταν ο Ντάνι Όλμο έκανε κοντινό πλασέ στο 51ο λεπτό, με ασίστ του Λαμίν Γιαμάλ, ενώ η Γερμανία έφτασε στην ισοφάριση με τον Florian Wirtz στο 89ο λεπτό, με τον Joshua Kimmich να του δίνει την ασίστ.

Ο προημιτελικός οδηγήθηκε στην παράταση μετά την ισοπαλία 1-1 και στο 119ο λεπτό, ο Mikel Merino, με ασίστ του Dani Olmo, με κεφαλιά έκανε το 2-1 για την Ισπανία. Η Ισπανία έμεινε με 10 παίκτες, αφού ο Ντάνι Καρβαχάλ παρέσυρε τον Τζαμάλ Μουσιάλα και δέχθηκε κόκκινη κάρτα στο 121ο λεπτό.

Πρόκριση και για την Γαλλία

Με νίκη επί της Πορτογαλίας με 5-3 στα πέναλτι, η Γαλλία προκρίθηκε και αυτή στα ημιτελικά.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να πετύχει γκολ στα 90 λεπτά στο Volksparkstadion του Αμβούργου. Η παράταση έληξε ισόπαλη χωρίς τέρματα και ο προημιτελικός αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Οι Γάλλοι Ousmane Dembele, Youssouf Fofana, Jules Kounde, Bradley Barcola και Theo Hernandez μετέτρεψαν τα πέναλτι τους σε γκολ.

Ενώ για την Πορτογαλία, το σκοράρισμα των Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπερνάρντο Σίλβα Οκ και Νούνο Μέντες δεν ήταν αρκετά καθώς ο Ζοάο Φέλιξ αστόχησε στο πέναλτι εναντίον της Γαλλίας.

Στις 9 Ιουλίου η Γαλλία αντιμετωπίζει την Ισπανία.

Για σήμερα, στις 19.00 η Αγγλία αντιμετωπίζει την Ελβετία, ενώ η Ολλανδία την Τουρκία στις 22.00.

Το εκτυπώνω
ΣΥΝΑΦΗ

Ευρωπαϊκή βραδιά με θρίαμβο του Ολυμπιακού, ήττα για τον ΠΑΟΚ και ισοπαλία για τον ΠΑΟ