Στις 19.30 απόψε το κάλεσμα με σύνθημα: «Ως εδώ με τον πολιτική κέρδους που αφήνει στάχτες και αποκαΐδια».
Συγκέντρωση για τις πυρκαγιές στο Σύνταγμα, στις 19.30
Το μοιράζομαι:
Το εκτυπώνω
Συλλαλητήριο για την προστασία της ζωής, της περιουσίας του λαού, του περιβάλλοντος και του όποιου δασικού πλούτου έχει απομείνει, διοργανώνουν σήμερα Παρασκευή 25 Αυγούστου στις 7.30 μ.μ. στην πλατεία Συντάγματος το Συνδικάτο Εργατοϋπαλλήλων Επισιτισμού-Τουρισμο -Ξενοδοχείων και Συναφών Επαγγελμάτων Νομού Αττικής, το Συνδικάτο Οικοδόμων Αθήνας, το Συνδικάτο Εργαζομένων Μετάλλου και Ναυπηγοεπισκευαστικής Βιομηχανίας Ελλάδος, το Συνδικάτο ΟΤΑ Αττικής και το Συνδικάτο Εργαζομένων Φαρμάκου-Καλλυντικού και Συναφών Επαγγελμάτων Αττικής-Πειραιά και Νήσων κ.ά..
Χθες Πέμπτη 24 Αυγούστου εκατοντάδες μέλη της εξωκοινοβουλευτικής Αριστεράς και συλλογικοτήτων συγκεντρώθηκαν στο Σύνταγμα για να καταγγείλουν το επαναλαμβανόμενο έγκλημα εις βάρος του περιβάλλοντος, όπως και τη ρατσιστική πολιτική της κυβέρνησης που ενοχοποιεί πρόσφυγες και μετανάστες για τις καταστροφικές πυρκαγιές. Το κεντρικό σύνθημα της συγκέντρωσης ήταν: «Δώστε λεφτά για πυροπροστασία».
Τώρα στο Σύνταγμα: ενάντια στην πολιτική που καίει τις ζωές μας❗️
Μόνο "φυσικό φαινόμενο" δεν οι πυρκαγιές που κατακαίνε όλη τη χώρα κάθε καλοκαίρι. Η κυβέρνηση συνεχίζει την πολιτική που αδιαφορεί για τις ζωές και την περιουσία του λαού.#φωτια#παρνηθα#Αλεξανδρουπολη > pic.twitter.com/H9WspLhmC5
«Σ’ όλη τη χώρα καίει η φωτιά Ρόδος, Έβρος, Πάρνηθα, Δαδιά» και «Αυτή η πολιτική είναι εγκληματική, αφήνει πάντα πίσω της μόνο καμένη γη». Οι συμμετέχοντες καταδίκασαν και τον επονομαζόμενο «σερίφη» του Έβρου: «Ούτε στη Ροδόπη, ούτε πουθενά τσακίστε τους φασίστες σε κάθε γειτονιά». Μετά τη συγκέντρωση στο Σύνταγμα ακολούθησε πορεία προς τα Προπύλαια.
Για το σημερινό κάλεσμα τα συνδικάτα αναφέρουν:
Να πάρουμε με τον αγώνα μας την υπόθεση της προστασίας της ζωής, της περιουσίας του λαού, του περιβάλλοντος και του όποιου δασικού πλούτου έχει απομείνει, στα χέρια μας.
Απαιτούμε από την κυβέρνηση τώρα να στείλει στον ορεινό όγκο της Πάρνηθας όλα τα αναγκαία μέσα για να σταματήσει η φωτιά. Να αξιοποιηθεί ό,τι υποδομή υπάρχει, πτητικά και επίγεια μέσα για να σωθεί ότι σώζεται. ‘Καλές’ οι αναλύσεις για την κλιματική αλλαγή αλλά με αυτές καμία φωτιά δεν έσβησε. Ούτε με τα μηνύματα του 112 για να εκκενωθούν περιοχές που δεν απέτρεψαν να θρηνούμε 27 νεκρούς, να έχουν γίνει όλα μπούρμπερη.
Αν νομίζει η κυβέρνηση κι όσοι είναι υπεύθυνοι για την κόλαση που ζούμε ότι οι εργαζόμενοι θα παρακολουθούν με απάθεια, ανθρώπους να καίγονται, σπίτια να γίνονται στάχτη και τις περιοχές που ζούμε να μετατρέπονται σε κρανίου τόπο, είναι γελασμένοι. Δυναμώνουμε τη λαϊκή κινητοποίηση και την αλληλεγγύη για να σώσουμε ότι σώζεται.
Αν έχουν την αυταπάτη ότι θα μαυρίζουν τη ζωή μας και εμείς θα νανουριζόμαστε από τα ηλίθια επιχειρήματα που χρησιμοποιούν προκειμένου να δικαιολογήσουν την εγκληματική πολιτική τους, ας επανέλθουν στην πραγματικότητα. Εδώ και δύο ημέρες οι φωτιές σε μια σειρά περιοχές της Αττικής, στην Ελευσίνα δίπλα στο Θριάσιο νοσοκομείο, στον Ασπρόπυργο με υπαρκτό τον κίνδυνο του βιομηχανικού ατυχήματος, στις πλαγιές του ορεινού όγκου της Πάρνηθας και μέσα στο δάσος, δείχνουν ξανά τη μεγάλη επιλεκτική γύμνια του κράτους
Το έργο που βλέπουμε αυτές τις μέρες δεν είναι πρώτης προβολής. Χιλιοπαιγμένο κάθε χρόνο, φυσικά και φέτος. Λίγες εβδομάδες έχουν περάσει από τις προηγούμενες πυρκαγιές, στη Νέα Αγχίαλο με τις εκρήξεις, στη Ρόδο, στην Κέρκυρα κι αυτες τις μέρες στην Αλεξανδρούπολη και στη Θράκη. Επίσης από την καταστροφή δασικών εκτάσεων χιλιάδων στρεμμάτων στο Πάνειο Όρος, σε περιοχές από τα Δερβενοχώρια μέχρι τη Μάνδρα και από τη Μαγούλα μέχρι τη Νέα Πέραμο, σε περιοχές δηλαδή που υπάρχουν εκατοντάδες εργασιακοί χώροι και συγκεντρώνονται χιλιάδες εργαζόμενοι. Οι εικόνες των πυρκαγιών να μπαίνουν σε κατοικημένες περιοχές και να καίνε λαϊκές περιουσίες επαναλαμβάνονται.
Το ίδιο και οι αστείες δικαιολογίες της κυβέρνησης. Τη μια φταίει «ο κακός μας ο καιρός», την άλλη «η κλιματική κρίση» και ‘η κλιματική αλλαγή’, συνήθως όλα μαζί όπως λένε τα στελέχη της. Τι δεν λένε όμως… Η ‘κλιματική κρίση’ έχει αφήσει με μηδέν δασεργάτες τα δασαρχεία; Αυτή φταίει που δεν έχουν γίνει αναγκαίες εργασίες στους ορεινούς όγκους όπως καθαρισμός, διάνοιξη αντιπυρικών ζωνών και δασικών δρόμων που είναι αναγκαίες για την πρόληψη και μπορούν να παίξουν καθοριστικό παράγοντα στην αντιμετώπιση;
Υπεύθυνη και για τη νέα καταστροφή είναι η εγκληματική πολιτική που υπηρετεί την επικίνδυνη λογική κόστους – οφέλους, όπου κόστος θεωρείται η προστασία της ζωής και της περιουσίας του λαού. Αυτή η πολιτική διαχρονικά των κυβερνήσεων είναι υπεύθυνη για τη υποχρηματοδότηση της δασοπροστασίας και της δασοπυρόσβεσης, για την υποστελέχωση όλων των αναγκαίων κρατικών υπηρεσιών που θα μπορούσαν να συμβάλλουν στην πρόληψη και την αντιμετώπιση μιας πυρκαγιάς ή άλλου φυσικού φαινομένου.
Αυτή η πολιτική έχει αφήσει υποστελεχωμένες τις πυροσβεστικές υπηρεσίες, συνεχίζει να εφαρμόζει τις ελαστικές σχέσεις εργασίας του εποχικού πυροσβέστη, αφήνει την πυροσβεστική υπηρεσία να δίνει τη μάχη με απαρχαιωμένα μέσα και με ελλιπής συντήρηση. Αυτή την πολιτική στηρίζει η Περιφέρεια Αττικής και οι δημοτικές αρχές στην Αττική.
Τους απαντάμε ότι δεν ανεχόμαστε άλλο αυτή την πολιτική που αφήνει πίσω της στάχτη και μπούρμπερη. Ως εδώ και μη παρέκει, δεν θα φωνάξουμε ζήτω που καήκαμε!
Δεν πάει άλλο!
📢 Όλοι και όλες στο μεγάλο λαϊκό συλλαλητήριο την Παρασκευή 25/8 στις 7.30μμ στο Σύνταγμα
Για την προστασία της ζωής και της περιουσίας του λαού και την προστασία του περιβάλλοντοςhttps://t.co/K3wkhOdgqn
Την Κυριακή 28/7 η πλατεία Καρκιναγρίου στήνει μια γιορτή με παζάρι, εργαστήρι ανακύκλωσης ψηφιδωτού, έκθεση φωτογραφίας και μια συναυλία με τα Μαύρα Μούρα.
To Kosmodromio.gr χρησιμοποιεί μόνο τα απαραίτητα cookies για τη μέτρηση της επισκεψιμότητας της ιστοσελίδας μας και στατιστικά για την βελτίωση της επίδοσής της. Οι πληροφορίες που συλλέγονται από αυτά τα cookies, είναι αθροιστικές και ανώνυμες. Δεν ζητάμε, ούτε αποθηκεύουμε προσωπικές πληροφορίες όπως ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, τηλέφωνο, email, ή άλλα προσωπικά δεδομένα.
Functional
Πάντα ενεργό
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Προτιμήσεις
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση είναι απαραίτητη για τον νόμιμο σκοπό της αποθήκευσης προτιμήσεων που δεν ζητούνται από τον συνδρομητή ή τον χρήστη.
Statistics
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση που χρησιμοποιείται αποκλειστικά για στατιστικούς σκοπούς.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.