Το Blue Star Delos, προερχόμενο από την Πάρο, ήταν το πλοίο που έκανε ποδαρικό στο λιμάνι του Πειραιά για το 2024, λίγα λεπτά μετά την αλλαγή του χρόνου.
Η είσοδος του πλοίου στο λιμάνι ήταν εντυπωσιακή, με τον δήμο να έχει προγραμματίσει μία φαντασμαγορική υποδοχή, με βεγγαλικά και πυροτεχνήματα, ενώ κόσμος που είχε συγκεντρωθεί στο σημείο απαθανάτιζε τη στιγμή.
![](https://kosmodromio.gr/wp-content/uploads/2024/01/IMG_1735-scaled-1-768x432-1.jpeg)
Ευχές Στυλιανίδη σε ναυτικούς και λιμενικούς
Τις ευχές του για τη νέα χρονιά, σε Πλοιάρχους και Πληρώματα που βρίσκονται εν πλω έδωσε ο Υπουργός Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής, Χρήστος Στυλιανίδης, επικοινωνώντας μαζί τους τηλεφωνικά, μέσω του Ενιαίου Κέντρου Συντονισμού Έρευνας και Διάσωσης του Λιμενικού Σώματος – Ελληνικής Ακτοφυλακής.
«Σας ευχαριστώ που για μια ακόμα χρονιά κρατήσατε ψηλά τη σημαία της ελληνικής ναυτοσύνης σε ολόκληρο τον κόσμο» ανέφερε χαρακτηριστικά ο κ. Στυλιανίδης και ευχήθηκε καλή χρονιά και ήρεμες θάλασσες σε όλες και όλους.
Ειδικότερα ο κ. Υπουργός επικοινώνησε με τα Δ/Ξ «NICOLAOS» και «DELTA HARMONY» και τα Φ/Γ «MARAN GRACE», «HEROIC», τα οποία βρίσκονται εν πλω στον Ατλαντικό Ωκεανό. Επίσης, με το Δ/Ξ «ASCONA», το οποίο βρίσκεται εν πλω στον Ινδικό ωκεανό και τα Δ/ξ «VIOLANDO» και «PROMITHEAS» τα οποία βρίσκονται εν πλω στη Μεσόγειο Θάλασσα.