Συναυλία αλληλεγγύης στον παλαιστινιακό λαό διοργανώνει σήμερα Κυριακή 18 Φεβρουαρίου, στις 7 το απόγευμα, η Πολιτική και Πολιτιστική Λέσχη «Αμπάριζα» στο Δημοτικό Θέατρο «Μελίνα Μερκούρη» (Ανατολικής Ρωμυλίας 123, Γλυφάδα).
Όπως αναφέρουν οι διοργανωτές:
«Εδώ και εβδομήντα χρόνια ο παλαιστινιακός λαός βρίσκεται σε κατάσταση συνεχούς διωγμού. Με αποκορύφωμα τους τελευταίους πέντε μήνες το «κράτος – δολοφόνος» του Ισραήλ ξεδιπλώνει χρόνια τώρα απροκάλυπτα ένα ξεδιάντροπο σχέδιο γενοκτονίας και εξανδραποδισμού των Παλαιστινίων. Η βαρβαρότητα του απαρτχάιντ, των εποικισμών, των χιλιάδων φυλακίσεων και απαγωγών Παλαιστινίων, έρχεται να συμπληρωθεί με χιλιάδες δολοφονίες παιδιών, γυναικών και ανδρών.
Ο πιο στενός συνεργάτης του κράτους δολοφόνου του Ισραήλ, αναδεικνύεται για μία ακόμα φορά ο αμερικάνικος ιμπεριαλισμός που θέλει τον έλεγχο των πλουτοπαραγωγικών πηγών της περιοχής και των διεθνών εμπορικών οδών αλλά και τους αραβικού λαούς υποταγμένους.
Ο παλαιστινιακός λαός όμως αντιστέκεται όπως ξέρουν οι λαοί, με το όπλο στο χέρι, παλεύοντας για τα δίκαια, την ελευθερία και την αυτοδιάθεσή του!
![](https://kosmodromio.gr/wp-content/uploads/2024/02/ΕΚΔΗΛΩΣΗ-ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ-1802244-724x1024.jpg)
Δίπλα στον παλαιστινιακό λαό πρέπει να σταθούν όλοι οι λαοί της περιοχής, γιατί η αλληλεγγύη είναι το όπλο των λαών!
Ο ελληνικός λαός γνωρίζει καλά τι σημαίνει πόλεμος, κατοχή, ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις και προσφυγιά! Απέναντι στο όνειδος της ελληνικής κυβέρνησης με την αποστολή ελληνικής φρεγάτας στην Ν/Α Μεσόγειο, και την ενεργοποίηση της βάσης της Σούδας για να στηρίξει τους ισραηλινούς και αμερικάνικους σχεδιασμούς στην περιοχή και τα συμφέροντα των Ελλήνων εφοπλιστών βρίσκονται οι πολλές χιλιάδες εργαζόμενες-οι που συμμετείχαν στις μεγαλειώδεις συγκεντρώσεις αλληλεγγύης στον παλαιστινιακό λαό σε όλη τη χώρα.»
Συμμετέχουν τα καλλιτεχνικά σχήματα:
Χορευτικό τμήμα Παλαιστινιακής παροικίας
Νανσυ Καραντζιά, Πολύδωρος Μπάμπουρας
Γαβριήλ Αγγελος Μπορμπολης, Ελεάννα Γκαγκούλη, Νεφέλη Μπένου
Χρήστος και Νίκος Δαλιάνης
+bAnda Orchestra
Γιάννης Δεσποτάκης, Γιάννης Μαυριτσάκης, Γιάννης Γρηγορόπουλος
Υπεραστικοί
Θα απευθύνουν χαιρετισμό:
Η παλαιστινιακή παροικία Ελλάδας
Το Σωματείο Εργαζομένων ΓΝ Ασκληπιείο Βούλας
Ο Σύλλογος Εργαζομένων 1ης και 2ης Υγειονομικής Περιφέρειας
Ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Π.Ε. Γλυφάδας – Βούλας – Βάρης – Βουλιαγμένης
Η Λέσχη Εργαζομένων και Νεολαίας Ελληνικού – Αργυρούπολης