ΑΘΗΝΑ
02:43
|
04.05.2024
Έφτασε τα 10 μετάλλια σε Ολυμπιακούς Αγώνες και Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα
Το μοιράζομαι:
Το εκτυπώνω

Το πρώτο μετάλλιό της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης -και μάλιστα χρυσό– πανηγυρίζει η Ελλάδα, καθώς με άλμα 8,22 μέτρα ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε την πρώτη θέση στο μήκος, υπερασπιζόμενος τον τίτλο που είχε κατακτήσει πριν από δύο χρόνια στη διοργάνωση του Βελιγραδίου και φτάνοντας τα 10 μετάλλια σε Ολυμπιακούς Αγώνες και Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα στην κατηγορία των ανδρών.

Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο 19χρονος Ιταλός Ματία Φουρλάνι που είχε και αυτός επίδοση 8,22 μέτρα, ωστόσο ο Τεντόγλου είχε καλύτερο δεύτερο άλμα (8,19 μέτρα έναντι 8,10 μέτρα). Τρίτος κατετάγη ο Τζαμαϊκανός Κάρεϊ ΜακΛάουντ.

Το νικητήριο άλμα σημείωσε ο 26χρονος Έλληνας πρωταθλητής, που πήγε στη Γλασκόβη με τη 2η καλύτερη επίδοση του κόσμου (8.26μ), με την πρώτη του προσπάθεια, η δεύτερη ήταν στα 7,94 μέτρα, η τρίτη άκυρη, η τέταρτη στα 8,15 μέτρα, η Πέμπτη στα 8,11 και η τελευταία στα 8,19 μέτρα που τελικά του έδωσε την νίκη έναντι του Ιταλού αθλητή με δεύτερη καλύτερη προσπάθεια.