Διαβάστε πώς μπορείτε να υπογράψετε το ψήφισμα για την ενεργοποίηση του νόμου περί ευθύνης υπουργών. #Τεμπη
Ψήφισμα για τα Τέμπη
Το μοιράζομαι:
Το εκτυπώνω
Τουλάχιστον 15.000 υπογραφές μέσα σε λίγες μόνο ώρες προστέθηκαν στο ψήφισμα για τα Τέμπη, με το οποίο η μητέρα θύματος, η Μαρία Καρυστιανού, ζητά την υποστήριξη των πολιτών για την αναθεώρηση του Συντάγματος και την ενεργοποίηση του νόμου περί ευθύνης υπουργών.
Συγκεκριμένα, το πρωί της Τετάρτης (21/2) το ψήφισμα έφερε κάτι παραπάνω από 560.000 υπογραφές, ενώ μέχρι την ώρα που γράφονταν αυτές οι γραμμές ο αριθμός είχε ξεπεράσει τις 575.000.
Για να υπογράψετε το ψήφισμα το μόνο που χρειάζεται να κάνετε είναι να συμπληρώσετε το όνομα, το επώνυμο και το e-mail σας για την επιβεβαίωση και κανένα άλλο στοιχείο.
Όπως αναφέρει το κείμενο του ψηφίσματος, «κατά τη διαδικασία θα σας ζητηθεί χρηματικό ποσό, το οποίο θα είναι προαιρετικό και δεν αφορά τον σύλλογο «Τέμπη 2023» αλλά την πλατφόρμα που φιλοξενεί το ψήφισμα. Επιλέγετε την κοινοποίηση αντί της κατάθεσης χρημάτων, με email επιβεβαίωσης, ώστε να είναι έγκυρη η υπογραφή σας».
Αν θέλετε να συμμετάσχετε στο ψήφισμα ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ.
Τέλος, προς υποστήριξη της διαδικασίας συλλογής υπογραφών κυκλοφορεί αφίσα που φέρει QR CODE προς διευκόλυνση όσων επιθυμούν να συμμετάσχουν.
Το κείμενο του ψηφίσματος
Οι Έλληνες πολίτες απαιτούν από την Βουλή, την έναρξη των διαδικασιών, για την αναθεώρηση του Συντάγματος και την ενεργοποίηση του νόμου περί ευθύνης υπουργών, καθώς και την κατάργηση της βουλευτικής ασυλίας, όταν προκύπτει ποινική ευθύνη πολιτικών προσώπων.
Η ατιμωρησία πολιτικών προσώπων δεν συνάδει με την ηθική, ούτε με τη δημοκρατία, αρετές για τις οποίες είμαστε περήφανοι! Κατά τη διαδικασία θα σας ζητηθεί χρηματικό ποσό, το οποίο θα είναι προαιρετικό και δεν αφορά τον σύλλογο «Τέμπη 2023» αλλά την πλατφόρμα που φιλοξενεί το ψήφισμα.
Επιλέγετε την κοινοποίηση αντί της κατάθεσης χρημάτων, με email επιβεβαίωσης, ώστε να είναι έγκυρη η υπογραφή σας», αναφέρει στο μήνυμα-κάλεσμά της η Μαρία Καρυστιανού, η οποία είχε καθηλώσει το Πανελλήνιο με την κατάθεσή της ενώπιον της Εξεταστικής Επιτροπής που διερευνά το δυστύχημα.
Την Κυριακή 28/7 η πλατεία Καρκιναγρίου στήνει μια γιορτή με παζάρι, εργαστήρι ανακύκλωσης ψηφιδωτού, έκθεση φωτογραφίας και μια συναυλία με τα Μαύρα Μούρα.
To Kosmodromio.gr χρησιμοποιεί μόνο τα απαραίτητα cookies για τη μέτρηση της επισκεψιμότητας της ιστοσελίδας μας και στατιστικά για την βελτίωση της επίδοσής της. Οι πληροφορίες που συλλέγονται από αυτά τα cookies, είναι αθροιστικές και ανώνυμες. Δεν ζητάμε, ούτε αποθηκεύουμε προσωπικές πληροφορίες όπως ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, τηλέφωνο, email, ή άλλα προσωπικά δεδομένα.
Functional
Πάντα ενεργό
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Προτιμήσεις
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση είναι απαραίτητη για τον νόμιμο σκοπό της αποθήκευσης προτιμήσεων που δεν ζητούνται από τον συνδρομητή ή τον χρήστη.
Statistics
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση που χρησιμοποιείται αποκλειστικά για στατιστικούς σκοπούς.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.